Wybierz najlepsze kolory ścian do swojego salonu

Pokoje dzienne to miejsce, w którym rodzina i przyjaciele spotykają się i odpoczywają. Ale mogą być również miejscem do zabawiania gości i wystawiania sztuki, mebli i innych akcesoriów. Przy tak wielu rzeczach do przemyślenia podczas dekorowania salonu, wybór odpowiednich kolorów ścian może wydawać się przytłaczający. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby spersonalizować przestrzeń, zachowując jej neutralny charakter. Oto kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednie kolory ścian do swojego życia i osobistego stylu.

Zrozumieć swój styl - to podstawa

Jedną z pierwszych rzeczy, które należy rozważyć przy wyborze odpowiednich kolorów ścian do salonu, jest Twój styl. Niezależnie od tego, czy wolisz tradycyjny czy nowoczesny wygląd, wiedza o tym, co lubisz, pomoże zawęzić wybór. Jeśli dekorujesz nową przestrzeń, dobrym pomysłem jest zebranie razem tablicy inspiracji i dołączenie zdjęć rzeczy, które lubisz. Pomoże to w wizualizacji pożądanego stylu i ułatwi proces wyboru kolorów.

Weź pod uwagę swoje otoczenie

Na wygląd Twojego salonu duży wpływ ma otaczający go wystrój i meble. Czy ściany są pomalowane na neutralny kolor? Czy meble zajmują dużo miejsca na ścianach? Wybierając odpowiednie kolory ścian do salonu, warto wziąć pod uwagę te szczegóły. Wprowadzając poprawki do tych czynników, możesz stworzyć bardziej harmonijną przestrzeń życiową.

Stwórz punkty centralne

Jeśli Twój salon wydaje się nudny i mało zachęcający, warto dodać do niego trochę dekoracji, aby się wyróżniał. Wypełnij ścianę dziełami sztuki, umieść kominek i/lub futrzany dywan przed parapetem, a natychmiast zmienisz nastrój pomieszczenia. Oprócz stworzenia punktu centralnego, takie dodatki mogą również pomóc w połączeniu pokoju z dużą przestrzenią do siedzenia.

Dopasuj swoje meble

Jedną z pierwszych rzeczy do zrobienia przy wyborze właściwych kolorów ścian dla twojego salonu jest dopasowanie mebli do kolorów ścian. Przed rozpoczęciem poszukiwań koloru farby, upewnij się, że masz odpowiednie elementy w odpowiednich kolorach. Następnie możesz użyć kolorów ścian, aby zdefiniować przestrzeń. Na przykład, jeśli masz jasnoniebieską sofę, niebieskie ściany sprawią, że pokój wyda się bardzo mały, więc użyj neutralnego koloru ścian, takiego jak beżowy, aby złagodzić ten efekt.

Dopasuj się do pory roku

Jeśli Twój salon jest najczęściej używany zimą, wybór ciepłych i przytulnych kolorów ścian może być złym pomysłem. Zamiast tego wybierz nieco chłodne, kojące odcienie, które przyniosą ulgę po zimnej porze roku. Jeśli urządzasz salon w miesiącach letnich, dobrze jest wybrać jaśniejsze odcienie, które sprawią, że przestrzeń będzie bardziej zachęcająca i ciepła.

O autorce