Wszyscy lubimy cieszyć się komfortem naszego domu, ale gdy przychodzi czas na czyszczenie dywanu, staje się to przykrym obowiązkiem. Czyszczenie dywanów może być żmudnym zadaniem, zwłaszcza gdy musisz pracować w słabym oświetleniu lub w trudnych miejscach. Poniższy artykuł zawiera przegląd tego, co musisz wiedzieć o czyszczeniu dywanów, a także pomaga dowiedzieć się, jak prać własny dywan.

Co to jest dywan?

Dywany to wykładziny podłogowe wykonane poprzez wiązania lub splatania ze sobą cienkich pasków tkaniny. Mogą być używane jako dekoracja lub dodatkowa ochrona przed chłodną podłogą. Słowo „dywan” pochodzi z łaciny i oznacza „leżeć lub rozkładać na ziemi”. Dywany mogą mieć różne zastosowania i wyglądy. Niektóre dywany są przeznaczone do użytku w określonej aktywności, takiej jak uprawianie sportu. Słowo „dywan” weszło do języka angielskiego około 1300-1350 wraz z arabskim słowem kurbān, które oznaczało „tkaninę zrobioną przez skręcanie wełny”.

Niektórzy ludzie nie chcą dywanów, szczególnie kiedy w nowych domach instalowane jest ogrzewanie podłogowe, ale dla wielu właścicieli domów jest to ogromna inwestycja. Dlatego zakup jest przemyślany, a oferta dywanów ogranicza się do tych najlepszej jakości. Nowy dywan może być dość kosztowny i ważne jest, aby regularnie go czyścić. Dzięki odpowiednim narzędziom i procesowi czyszczenia możesz mieć pewność, że ciężka praca nie pójdzie na marne, a Twoje dywany będą wyglądać jak nowe.

Jak dbać o dywany i oszczędzać pieniądze na dłuższą metę?

Czyszczenie dywanów jest zawsze trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie jesteś dobrze zorientowany w tym procesie. Jeśli masz zwierzęta, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój dom jest już pełen futrzanych włosów. Dlatego wiele osób mających drogie dywany decyduje się zainwestować w odkurzacz do sierści zwierząt, który pomoże im w sprzątaniu. Przy różnych dostępnych rodzajach odkurzaczy wybór najlepszego dla Ciebie i Twojego zwierzaka może być trudny. Dzięki kilku prostym metodom możesz zadbać o doskonały wygląd swoich dywanów.

  • Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że dywan jest całkowicie suchy przed rozpoczęciem prania.
  • Drugim krokiem jest użycie zimnego ustawienia maszyny i włączenie delikatnego cyklu.
  • Możesz również użyć odkurzacza, aby usunąć nadmiar wody z dywanu po jego wyschnięciu.
  • Ostatnim krokiem jest natychmiastowe wyczyszczenie wszelkich plam i unikanie stosowania ostrych środków chemicznych, które mogą uszkodzić tkaninę dywanu.

 

O autorce